To nauka, która zajmuje się badaniem struktur, procesami zachodzącymi w jej wnętrzu i na powierzchni oraz ogólną budowy Ziemi.
Geologia
Wykorzystywana jest często podczas prac prowadzonych na niezbadanych, nieznanych, nowych obszarach.
Badania sejsmiczne
Badania sejsmiczne dają możliwość poznania geologicznej struktury i budowy ziemi. Używając fal sejsmicznych, które są wzbudzane specjalnie do tego właśnie celu. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna. Stosowana w przemyśle, a także podczas prac dotyczących kopania, czy wiercenia otworów w ziemi, np.podczas budowy studni.
Fala sejsmiczna jest to fala sprężysta, która rozchodzi się w Ziemi.
Badanie struktury sejsmicznej 2D
Badania sejsmiczne 2D, to badania wykonywane z udziałem rozłożonych na ich szerokości odbiorników fal sejsmicznych, wzdłuż zaprojektowanych linii . Dzięki temu w tym miejscu można zyskać obraz przekroju ziemi.

Badanie struktury sejsmicznej 3D
To metoda badania i rozpoznawania budowy geologicznej Ziemi. Przy pomocy analizy fali sejsmicznej i jej rejestracji, która jest wykonywana na danym obszarze, określonym i specjalistycznym sprzętem. Daje to możliwość łatwiejszego uzyskania map trójwymiarowych, głęboko gruntowych i warstw skalnych. Za pomocą takich badań istnieje możliwość sprawdzenia, czy w głębi ziemi nie ma jakiś struktur skalnych, które przeszkodziłyby w pracach. Dzięki takim badaniom szuka się też złóż gazu, ropy naftowej, a także wód geotermalnych.
Studnia głębinowa
Nazywana inaczej studnią rurową lub wierconą. Taki typ studni wykonuje się za pomocą specjalnej wiertnicy. Głębokość jej prawie zawsze przekracza dziesięć metrów. Działanie tej studni opiera się na zastosowaniu dwóch rur: filtracyjnej i osłonowej. Rurę obsypuje się wokół żwirem, co usprawnia dopływ wody. U góry rura osłonowa ma obejmę nośną, gdzie znajdują się wodne przyłącza i główny zawór odcinający. Studnie mające więcej niż osiem metrów sprawiają, że staje się niemożliwym zasysanie wody. Wtedy niezbędne jest umieszczenie na samym dnie studni specjalnie do tego przystosowaną pompę głębinową, tłoczącą.
Przy współpracy: Geofizyka