Wiertnictwo do gałąź runku budowlano-usługowego, która należy do grupy najszybciej rozwijających się dziedzin. W ostatnich latach zaczęto wprowadzać i wykorzystywać nowe specjalistyczne technologie, dzięki możliwe jest wykonywanie znacznie głębszych, szybszych i bardziej jakościowych odwiertów. Odwierty wykorzystywane są przy wszelkiego rodzaju działaniach gruntowych, takich jak badania gruntu, wykonywanie studni głębinowych, budowa obiektów czy poszukiwanie i eksploatacja złóż kopalnianych.
Wszystko to można osiągnąć dzięki wykorzystywaniu specjalistycznych narzędzi według profesjonalnych metod udarowych, obrotowych oraz specjalnych. Zależnie od pożądanej głębokości odwierty wykonuje się innymi narzędziami. Odwierty na niewielkich głębokościach, które oscylują w granicach 50 centymetrów w dół wykorzystuje się narzędzie nazywane świdrem ręcznym. Do odwiertów na niewielkich głębokościach zaliczamy również te oscylujące w granicach kilku metrów w dół. Do takich zadań używane są świdry.
Również odwierty głębsze niż kilka metrów wykonywane są za pomocą świdrów. Do najbardziej popularnych świdrów zalicza się świder ślimakowy, nazywany sznekami. Specjalistyczny świder zostaje przymocowany do żerdzi wiertniczych, a następnie wzmacniany kluczem. Oczywiście nie wykonuje się tego ręcznie, a za pomocą pilotów, głowic czy zębów.
Świder
dostosowywany jest również do rodzaju gruntu. W przypadku podłoża solidnego i
twardego wykorzystywane są świdry ślimakowe, które z ogromną siłą wbijają się w
grunt i wywiercają otwór, który następnie może być wykorzystany zarówno pod
budowę, palowanie, budowę studni czy wydobycie złóż kopalnianych. Dobór świdra
ślimakowego jest wysoce uzależniony od twardości gleby — wykorzystany może
zostać zarówno ten do wiercenia udarowego, jak i okrętnego oraz obrotowego.
Jeśli jednak podłoże jest miękkie i sypkie, wystarczy zastosować świder
łyżkowy, który zagarnia nadmiar gruntu wykonując odwiert na odpowiednią długość